fbpx

10 Adımda Orta Sehpa Dekorasyonu

Detaylarıyla ilham veren, modern ve şık bir evde, orta sehpa dekorasyonunun her zaman ayrıcalıklı olduğuna farketmiş miydin? Ev sahibinin duygularını yansıtan objeler, hep yanında olması istenen kitaplar, şans getiren eşyalar… Dengeli bir kombinle sehpanın üzerinde bir araya geldiklerinde tüm bakışları çekiyorlar.  Yaşam alanının merkezine alacağın bu eşyaları seçmek o kadar da zor değil. İlham veren fotoğraflar ve trendlerin sıkı takipçisi iç mimarlarımızın önerileriyle senin için bir yol haritası çıkardık! İşte havalı bir dekorasyon için izlenebilecek 10 adım…

1- İlk olarak orta sehpanın ebatı ve materyaline karar vermelisin. Sehpanın uzunluğu, en fazla arkasındaki koltuğun üçte ikisi kadar olmalı. Son zamanlarda yükselişe geçen modern tasarımlı mermerler şıklığın altını çizmek için ideal. Daha sıcak ve samimi bir ortam istersen ahşap sehpaları tercih edebilirsin. Akçaağaç, meşe ya da ceviz, koltuğun ayaklarına ve diğer mobilyalara göre belirlemelisin.

2- Dekoratif seçiminde, birkaç objeyi bir araya getireceğini düşünerek düz, yalın hatlar ve oval çizgiler kullanabilirsin. Girintili çıkıntılı formlara ve detaylı objelere daha az yer vermelisin.

3- Modern dekoratiflerde gri, siyah, beyaz, taş rengi, kum beji gibi natürel tonlar öne çıkıyor. Işığı yansıtan şık seçimler için altın sarısı ve gümüş tonları ideal. Sonbaharın vazgeçilmezi ise kızıl, turuncu ve sarılar.

4- Desen kullanımında, çiçekler, kuşlar romantik figürler az ve öz olmalı. Çizgileri ve grafikleri karıştırmaktan korkma, farklı desenleri bir araya getirmek sezonun en havalı hareketi.

5- Bitkisiz olmaz! Sehpa üzerindeki canlılık ve doğallık evin tüm enerjisini değiştirir! Küçük saksı içinde yeşil yapraklı bitki, sukulent ya da kaktüs kullanabilirsin. Daha romantik bir tablo için mevsim çiçeklerini şeffaf vazoya yerleştirmek harika fikir. Mesela; günebakanlar! Küçük balkabaklarıyla birlikte mükemmel görünüyorlar. Sık değişim yapamıyorsan bir ipucu; su dolu vazo içinde devetabanı gibi büyük yapraklı dallar yaklaşık bir ay diri kalıyor. Ayrıca canlı çiçekler yerine kuru dal, bambu, buğday başakları, pamuklar da revaçta.

6- ‘Centerpiece’ denilen tepsi ve sepetlerin içine mini kombinler yaparken de seçici olmak gerek. İlk olarak küçük birkaç kitap sığdırmayı deneyebilirsin. Kitapların üzerine karakterini yansıtan kişisel bir obje yerleştir. Soyut ya da doğayı betimleyen bir figür olabilir. Biri uzun, diğeri kısa iki mumu yan yana koy. Daha yüksek olması için modern şamdanlar deneyebilirsin. Saksı ya da vazoyu da yerleştirince esas öğeler tamam! Eğer kitapları ya da vazoyu tepsi dışında kullanırsan, farklı duyulara hitap edecek birkaç öğeye daha şans tanıyabilirsin. Şık bir şişede karakterli esansların karışımı, kozalak ya da kuru dal detayları romantik duyguları uyandırır. Ama şüphesiz herkesi mutlu edecek parça; çikolata dolu bir kase olacaktır.

7- Kombin yaparken asimetrik düzenlemeler dene. Objeleri sehpanın tam ortasına koymak yerine üçe-iki oranına göre yerleştir.

8- Mis gibi dekorasyon için limon, portakal ve yeşil elmaları göz önüne almaya ne dersin? Sehpa üzerindeki objelerden sıkıldığında ya da ferahlığı aradığında büyük bir sepet, ahşap kutu ya da geniş cam vazo içine en sevdiklerini yerleştir. Sonuçta mevsim turunçgillerin!

9- Sehpanın üzerinde anı yaşatmaya devam et! Nasıl mı? Lezzetli kurabiyeler, yarım kalmış bir kahve ve o ayın dergilerinden birkaçıyla.

10- Ve son kural; her an göz önünde duran, evin odağına aldığın her parçayı çok sev!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Arayın